Tippek az első ultra-kísérésedhez

2022.09.21

Honlapunk életében először közlök vendégszerző tollából származó írást! A sort nem is kezdhetném erre alkalmasabb személlyel, mint Evelinnel.

Kérlek, fogadjátok szeretettel ezt a hiánypótló (szerintem nagyon hasznos) összefoglalót!



Mindenekelőtt szögezzük le: az ultrafutás magányos sport. Bárki, bármit mond, bárhogyan bizonygatják az UFÓk (=ultrafutók), hogy milyen jó az UB-n, Spartathlonon, Desedán, itt-ott találkozni, hidd el nekem, a szívük mélyén alig várják, hogy végre se előttük, se mögöttük senki emberfia ne szuszogjon (egészen az első holtpontig, akkor azonnyomban legyen ott VALAKI).

Sokszor nehéz ezt "outsiderként" megélni. Bevallom, néha kicsit... kit akarok becsapni?!.... rengetegszer röhögtem magamon, hogy diplomás értelmiségi nőként szabályszerűen FÉLTÉKENY vagyok egy tevékenységre. Mennyire abszurd már ez?! Na de, kezdek elkanyarodni a témától - ha kíváncsiak vagytok az izzadt futóruhák mosásával-, Dörmi mackók beszerzésével-, menütervezéssel-, szállásfoglalással teli.. vagyis akarom mondani a szürke hétköznapokra, akkor jelezzétek és szívesen megosztom a gondolataimat ebben a témában is. Az előadások (Szombathely, Zalaegerszeg) után meglepően sokan voltak kíváncsiak rám is, hogyan tudjuk menedzselni az életvitelünket.

Tehát az írásom apropója: tanácsaim, tippjeim az első ultra-kísérésedhez.

Határozzunk meg egy célt: kísérőként az a célom, hogy a futóm az előzetes terveinek megfelelően teljesítse a versenyét.

Ez egy teljesen univerzális cél, minden futóra érvényes lesz. Lehet, hogy a te futód olyan, hogy szeretné, hogy minden ponton ott legyél, helyette gondolkodj, intézz mindent. Lehet, hogy olyan, hogy szeretne néhányszor látni, neki elég az, hogy a pályán itt-ott buzdítod. És bizony olyan is van, akinek arra van szüksége, hogy a startban megfogd a mackópulcsiját és a célba vigyél egy fehérjeturmixot, alatta nem akar látni (vagy inkább nem akarja, hogy lásd mennyire "jól" érzi magát). Bármelyik is igaz a ti párosotokra, szerintem ezekkel a tippekkel nem lövünk bakra:

VERSENY ELŐTT:

  • Ismerd meg a versenyt! Olvasd el a versenykiírást. Hol van a versenyközpont? Mikor nyit? Mikor van rajtszám átvétel? Mikor és hol van rajt? Mennyi a szintidő? Hol van a cél?
  • Nézd meg már előző este, hogy tudsz parkolni a start és a befutó esetén.
  • Egyeztess a futóval, hogy mit vár tőled! Talán ez a legfontosabb! Beszéljetek a versenystratégiáról - nem baj ha laikus vagy, ezen egy percet se izgulj! A futók szeretnek ezekről a dolgokról beszélni és mindketten tudtok profitálni ebből.
  • Érdemes képbe kerülni, hogy hol van benzinkút, bolt az útvonalon. Tankolás, jég beszerzés, vagy valamilyen agyament adhoc kívánság teljesítéséhez.
  • Ha netalántán, pont a Spartathlonon debütálsz: erősen javaslom, hogy a nagyobb városneveket, "zöldlámpás" frissítőpontok településeinek neveit nézd meg, hogy írják görögül. Meglepően gyorsan rááll az agyad, főleg ha tanultál oroszt (azt mondják...), és irtó nagy segítséget jelent, ha pl éjszaka, zuhogó esőben egyedül vezetve navigálsz X órányi kocsikázás után egy lepkefingnyi városka utcácskáin. :-)
  • Hasznos eszközök: külső akksi, fejlámpa/zseblámpa, nedves törlőkendő, kis törölköző, szemeteszsák (rögtönzött esőkabát!), alap gyógyszerek, egy kanna vagy flakon, amibe tudok vizet vinni (mosakodáshoz pl.). Ezeknek mind hasznát szoktam venni.

VERSENY ALATT:

  • Ne felejts el gondoskodni magadról! Kísérőként az ember megfeledkezik magáról, holott ennél nagyobb bakot aligha lehet lőni! Természetesen egy ilyen rendezvényen a futó és az ő igényei vannak porondon, de csak akkor éritek el a kitűzött célt, ha te is odateszed magad. Egyél, rendszeresen mozgasd át magad, ha van lehetőséged aludj!
  • Ne sajnáld a futót! Legalábbis előtte semmiképpen se! Félig viccnek szánom, de csak félig. Kapcsolatunk hajnalán olyannyira sajnáltam Petit egy Kazinczy TT-n, hogy sikerült "elérnem", hogy feladja a kihívást. Nagyon bántott a dolog, tanultam belőle, azóta nem engedtem meg magamnak ezt a luxust. (Gondolatban most csattintottam egy ostort.)
  • Ha szerencséd van ,a futód visz magával nyomkövetőt. Hatalmas segítség, de velem többször előfordult már, hogy nem működött megbízhatóan. Ezzel kapcsolatban csak ismételni tudom magam: verseny előtt beszéljetek a stratégiáról! Milyen iramot tervez, várhatóan mikor érkezik a megbeszélt találkozópontokra. Ez a TERV. Javaslom, hogy mindig vesd össze a TÉNNYEL, ugyanis ebből klasszul képbe tudsz kerülni a versenyző állapotáról. Lehet, hogy az elején rá kell szólnod, hogy vegyen visszább, mert elvitte a hév. Ha előre kalkulálsz időben tudsz szólni, hogy csipkedje magát, mert közeledik szakaszidő/szintidő vége... vagy éppen meg tudja csípni a dobogót. Hálás lesz érte!
  • Lehet, hogy bizonyos értelemben szakmai ártalom, de én mindig kíváncsi vagyok a testi funkciókra. Melyik szakaszon mennyit evett, mennyit ivott, ürített-e (papíron vezetem...). Ezek mind hasznos infók a szervezet működéséről, általuk finomra hangolható a frissítés.
  • Csinálj képeket! "Hivatalosan" utálja ha fotózod, de igazából imádja nézegetni. 😃

VERSENY UTÁN

  • HAJTSD BE A MEGÉRDEMELT FAGYIKEHELY JUTALMAD!

(A kép a 2019-es Ultramilano Sanremo után készült. Ezen a versenyen nagyon megszenvedtem...)