Kicsi a bors, de kitartó és mérges!

2023.03.20

Bodhidarmáról keveset tudunk. Szerzetesként élt az 5.-6. században és a Zen buddhizmus, valamint a Zazen-meditáció alapítójának tartjuk. Ő maga Indiából származott el Kínába, tanai pedig a kínai befolyásnak köszönhetően jutottak el Japánba. Bodhidarma neve japánul állítólag Bodai Daruma-ként cseng. Szerzetes létére egy lobbanékony természetű, azonban legendás kitartású férfiú volt. A legenda szerint egyízben 9 évig, egyhuzamban meditált! Ezalatt a maratoni elmélyülése alatt azonban egyszer (szerintem érthető okokból) meghunyt, mire égtelen haragra gerjedt és hogy a továbbiakban elkerülje a hasonló megrogyásokat, levágta saját szemhéjait! (C'est tout!...) A levágott szemhéjaknak további fontos szerepük van az emberiség egyetemes történelme szempontjából, ugyanis belőlük teafák nőttek és innen származtathatjuk ezeket a fajokat!... Bodhidarma eltökéltségét fémjelzi, hogy a szemhéj letépős mélypontja után visszaállt (inkább ült) meditálni, ráadásul olyan sokáig, hogy lábai elcsökevényesedtek és leestek!...


És hogy mindez miért fontos? Egyrészt kultúrtörténeti szempontból, másrészt a japán kultúrában Bodai Daruma a kitartás és az állhatatosság példaképévé vált, valamint azóta egy kívánság baba, a Daruma baba modelljéül is szolgál!

A Daruma baba egy európai ember számára ránézésre leginkább az orosz Matrjoska babára hasonlít, ami nem véletlen: a Matrjoska a Darumából "származik". A baba végtag nélküli teste a fent említett, elsorvadt lábakat (azaz azok hiányát) szimbolizálja, ami ugye Bodhidarma kitartásának a jelképe. A kerekded test állítólag magát a végtelenséget hordozza magában, és egy másik tulajdonsághoz is nélkülözhetetlen! Babánk, amint majd a továbbiakban olvashatjátok, igen sok rejtett jelentést hordoz önmagán. Ehhez a multifunkciós státusz eléréséhez nélkülözhetetlen pl. az a tulajdonsága, hogy az eredeti Daruma babák keljfeljancsiként is működnek, melynek üzenete megint csak egyfajta állhatatosságra utal: akárhányszor löknek fel, nyomnak le, mindig talpra kell állnunk!

De természetesen babánk nem csak ennyit tud! A baba arca is különleges! Szemöldökei darvakat mintáznak, szakálla pedig teknősre emlékeztet. Ezek az állatok a japán kultúrában ugyancsak a hosszú élet jelképei, szóval ajándékozásukkal a meglepett félnek hosszú életre szóló jókívánságokat is tolmácsolnak egyben!

Maradjunk továbbra is az arcnál! Szemeit, azaz pupilláit eredendően ("gyárilag") nem festik meg. Azt a boldog tulajdonosnak kell megtennie. A baba egyik szemét akkor festi meg az illető, amikor egy fontos kívánságát megfogalmazza, majd a másik szemet a kívánság teljesülésekor pótolhatja! Mivel a babát eredendően otthon, egy jól látható helyen kell kiállítani, így a félszemű baba tökéletlenségével folyamatosan ösztönzi gazdáját céljai elérésére. (Tehát a félszemű, mérges babától, mely otthonunk "ékszerévé" vált, csak úgy szabadulhatunk meg, ha mi magunk teljesítjük a saját kívánságunkat! Nem rossz üzletpolitika!...)

És ha valaki azt hitte volna, hogy ezzel már vége is az elrejtett jelentéseknek, vagy utalásoknak, hát tévedett! A baba színe sem mindegy, hogy milyen! Szerelmi célok eléréséhez pl. rózsaszín, tanulmányi, munkahelyi sikerek aratásához kék, pénzügyi helyzet javítására pedig sárga babát ajánlanak a szakértők. A legelterjedtebb szín mégis a piros. A piros baba multifunkcionális képességeit már nem lehet tovább fokozni! (Olyan sokoldalú, hogy az már gömb!) Egyszerűen mindenre gyógyírt jelent a jó mezőgazdasági termésátlagoktól, a himlő járvány elkerülésén át az ultratávú futóversenyek teljesítéséig, az emberi lét és tevékenység minden szegmensére képes javító hatással bírni!


Ezt a hosszú bevezetőt pedig azért írtam, mert idén karácsonyra Évitől (nővéremtől) egy saját kézzel készített Daruma babát kaptam! Most nem kezdeném el boncolgatni, hogy vajon mi kell ahhoz, hogy a Kálvinista-Rómában, egy evangélikus családba beházasodó, katolikus nőtől miért kap az ateista öccse egy buddhista babát?!?... …mindegy is, ne szöszöljünk ilyen apróságokkal, a mi családunkban ez teljesen normális!

Az én babám amúgy is unikális, hiszen a Darumák 80%-át Takasaki városában készítik bambuszból és papírból, míg az enyém Debrecenben, a konyhapulton, sógyurmából készült! Nem arasznyi méretű, mint a kommersz egyedek, hanem alig pár centis kis vitamingolyó! De nekem így tökéletes, mert életem egyik meghatározó szereplőjétől kaptam és méretéből fakadóan kényelmesen elfér a rajtszámtartóm zsebében! Ez a tűzpiros, mindenre is jó baba minden lépésemet óvni fogja, nem mellesleg emlékeztet majd a testvéri szeretetre és persze a magam elé kitűzött céljaimra! Remélem meg tudom majd neki mutatni a környéket, a közeli Olympiától a szomszédos Manaliig!

A fél szemére már lát, hiszen az idei célok kialakultak és a következő hetekben, hónapokban pedig azért fogok minden tudásommal és erőmmel dolgozni, hogy visszanyerje mindkét szeme világát (és végre megszabaduljak tőle…😊)!

Képek: (Wikipédia, hibiki.hu, saját fotó)