Etióp gondolatok, vagy egy kicsit több is annál...

2023.06.01

Az elmúlt hetekben akadt a kezembe Michael Crawley "Felhők felett futni" c. könyve. A könyv szerzője alapvetően antropológus, de ugyanakkor amatőr (angol léptékkel!) atléta is (hosszútávfutó). A fent említett mű pedig alapvetően egy szociológiai és antropológiai tanulmány olvasmányos változata, melyet kifejezetten etióp futókról és az etióp hosszútávfutás világáról írt Crawley. Nem mellesleg a szerző egy évig élt és edzett professzionális etióp atléták között, így tényleg testközeli élményeket ad át olvasójának a könyvben!


Amellett, hogy egy nagyon sajátos hangulatú világ tárul fel az olvasó előtt, a sok érdekesség mellett sok tanulságos és megfontolandó gondolattal, véleménnyel is találkozhatunk a könyvben! Rögtön ide is citálnám nektek az egyik kedvencemet. Meseret (az etióp Moyo Sports edzője) szavai úgy gondolom mindannyiunkhoz szólnak és erősen ajánlott lenne megfogadnunk!

"-Jó sokan edzenek errefelé -jegyzem meg.

-Legalább ötezren Addisz-Abebában -bólint Meseret. -Nagy elánnal vágnak bele, aztán a lelkesedés alábbhagy, a végén alig páran maradnak, akik viszik is valamire. Abból a pár százból, akiket ma itt láttál, fél kezeden is megszámolhatod, hogy hányan lesznek sikeresek -mutat egy csapatra, amelyik teljes összhangban halad épp át a mezőn.

-És mi kell ahhoz, hogy valaki sikeres legyen? -kérdem.

-A sikeresek azok -feleli-, akik használják a szemüket és a fejüket is, mielőtt megmozdítanák a lábukat. Akiket az érzelmek hajtanak, azoknak nem jön össze."


De az etióp idil szó jelentése, jelentősége, az ahhoz való hozzáállásuk is rendkívül szimpatikussá tette számomra a könyvből megismert kultúrát és az etióp emberek gondolkodásmódját!

"…az a csoport, amelyikkel én edzettem, szinte kizárólag amharákból állt. Donald Levine a Wax and Gold című könyvében említi az amhara idil fogalmát, amit durván "esélynek" fordíthatunk. Az amhara ortodox keresztények úgy tartják, hogy az idiljük egyfajta belső lelkiállapot, amelyet kizárólag maga Isten ismer igazán. Ezért tehát úgy gondolják, hogy ha keményen és becsületesen dolgoznak, azzal kiérdemelhetnek olyan teljesítményeket, amelyek kivállónak, már-már páratlannak is nevezhetők. Ebből következik, hogy az etióp futók nem kérkednek az eredményeikkel. Mert ha még önmaguk előtt esetleg úgy éreznék is, hogy azért valamennyire az ő érdemük, hogy a bennük rejlő lehetőségeket felszínre hozták, ennek kimutatása összeegyeztethetetlen lenne azzal a fajta erényes élettel, amely feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az ember egyáltalán kiérdemelje ezeket a lehetőségeket. A személyes eredményesség fölött érzett büszkeség kimutatásától való idegenkedés magyarázza azt is, hogy amikor a verseny után interjút készítenek velük, arra a kérdésre, hogy milyen érzés megnyerni egy ilyen versenyt még a leghíresebb, sokat látott etióp sportolók sem igazán tudnak mit mondani.…"


És végül egy ismerős gondolat, amely már úgy gondolom, hogy sokunkban kikristályosodott már:

"…Az erdő segíti az elmélyülést, a futók ott elgondolkodhatnak saját karrierjük alakulásáról. Fasilt a szántóföld arra emlékezteti, amikor még ő maga is az eke szarvát fogta, és egész évben a nagybátyja földjein dolgozott három hordó búzáért. De az erdőben a futók álmodhatnak is. Ez az a közös nevező, amely összeköti a legnagyobbakat, mint amilyen Haile Gebrselassie, az olyanokkal, mint Fasil, akik még csak most kezdik meg profi pályafutásukat…

…-Tudod a futás önmagában egyfajta fájdalom -magyarázza nevetve egy alkalommal. -Egyfajta kimerülés. Te is tudod, mennyire kimerítő. És ha egyedül dolgozol, könnyen eljuthatsz arra a pontra, ahol feladod. Ma is ugyanaz. Holnap is ugyanaz. Ugyanaz. Ugyanaz. Dögunalom… …Úgyhogy futni csak az tud, akinek van víziója."


Tehát, ha hozzá tudtok jutni a fent említett könyvhöz, én jó szívvel ajánlom mindannyitoknak! Addig pedig használjátok a fejeteket (mielőtt megmozdítanátok a lábatokat), éljetek erényes, sportolóhoz méltó életet, hogy kiaknázhassátok az idileteket és soha ne felejtsétek el az álmaitokat! :)



Fotó: saját, illetve:

https://www.thereporterethiopia.com/21979/<br>